MotoGP: Мартин бие Куартараро с 0,074 в първия ден на Моторланд Арагон

Хорхе Мартин от Prima Pramac Racing се насочва към съботния екшън на Гран при на Арагон като лидер от първия ден. Той победи на тренировките с време 1:47.402. Това му беше достатъчно, за да измести лидера в световния шампионат Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) на първо място м класирането, макар и само с 0,074 сек. Йохан Зарко вкара втори мотор на Prima Pramac Racing и на Ducati в топ 3. Завърналият се на пистата Марк Маркес (Repsol Honda) се радва на успешно начало. Испанецът завърши тренировките на 8-о място на 0,359 сек. от Мартин.

Времената се подобриха веднага във FP1, след като Алейш Еспаргаро (Aprilia Racing) премина от първо на 11-о място. Марк Маркес за кратко остана най-бърз, преди Франческо Баная (Ducati Lenovo) да се изкачи до върха.

След като се изкачи до 4-о място, Алейш Еспаргаро катастрофира за втори път. Преследвачът на титлата изпусна предницата на завой 14 и за щастие беше невредим.

По средата на следобедната сесия, Марк Маркес, както видяхме на теста в Мизано, се впусна да тества много обсъжданото подвижно рамо на Kalex, което HRC тества. Маверик Винялес (Aprilia Racing) поведе.

През последните 10 минути, първите четирима състезатели – Винялес, Баная, Куартараро и Лука Марини (Mooney VR46 Racing), бяха разделени от само 0.051 сек. Но обиколките с времеви атаки предстояха. Алекс Ринс (Suzuki Ecstar) даде най-бързо време – 1:47.665. Но и Куартараро, и Мартин подобриха времето на Ринс, като Мартин поведе с 0.074 сек.

Марк Маркес а-ха да засенчи Мартин. Осемкратният световен шампион направи три червени сектора. Малка грешка в последния завой накара номер 93 да влезе в топ 10. Зарко и Енеа Бастианини (Gresini Racing MotoGP) подобриха времената си след това.

Последната обиколка на Бастианини в FP2 го прати на 4-о място в комбинираните класирания. Той беше едно място пред своя сънародник и бъдещ съотборник от 2023 г. Пеко. Победителят в Арагон за 2021 г. се задоволи с 5-о място, няколко десети по-малко от Мартин.

Ринс и Винялес станаха съответно 6-и и 7-и. Марк Маркес бе много впечатляващ – 8-и и цъфна с лъчезарна усмивка в бокса в края на сесията.Джак Милър (Ducati Lenovo) и Марини затварят топ 10. Голямата изненада за деня бе Алейш Еспаргаро, който излезе извън топ 10 и падна два пъти.