MotoGP: Маркес си остана King Of The Ring – непобедим

Пилотът на Repsol Honda Марк Маркес се върна на върха. Той спечели за 8-и пореден път Гран При на Германия на пистата Заксенринг. Това бе общо 11-и пореден успех за испанеца на тази писта с победите му в другите класове. За първи път Маркес печели състезание от ноември 2019 г. или 581 дни.

На подиума му асистираха Мигел Оливейра (Red Bull KTM Factory Racing) на 1,610 сек., който за трети пореден път е на подиума в този сезон. Трети стана лидерът в класирането Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) на огромната разлика от 6,772 сек.

Марк Маркес направи феноменално каране. На първа позиция бе Йохан Зарко (Pramac Racing), който обаче бе изпреварен на старта. Холшота взе Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini). Още на старта от 5-а позиция Маркес предприе устремна атака, като още на първия завой атакува агресивно и мина пред Куартараро. На завой 13 Марк изпревари Еспаргаро и излезе начело, като дръпна напред.

На 9-та обиколка бе размахан бял флаг, с който известиха пилотите, че вали. Това значи, че могат да влязат в бокса и да смени моторите и по този начин гумите. В този момент Маркес започна да трупа преднина и рискува. Еспаргаро бе като тапа в бутилката и конкуренцията се нареди на опашка зад него, докато Маркес бе отпред. Джак Милър (Ducati Lenovo, а след това и Оливейра си проправиха път напред.  Португалецът атакува Милър и стана втори.

Междувременно Маркес увеличи преднината си от 1,5 до 1,9 сек. Оливейра бе единствената заплаха за испанеца. Пилотът на КТМ направи две поредни най-бързи обиколки, но не можа да намали дистанцията, която на 6-ата обиколка стана над 2 сек. Куартараро стана 3-и, като изпревари Милър.

Стана ясно, че единствената заплаха за Маркес беше Оливейра, който успя да постопи разликата право на 1,4 сек., после  на 1,2 сек., а 5 тура преди края тя бе по малко от секунда – 9 десети. В същото време Маркес правеше абсолютно еднакви по време обиколки – от 1:21,6 до 1:21,8 мин. Оливейра като че ли не можа да стои на темпото му. Така испанецът увеличи на 1,2  сек. аванса си, а и като че ли Оливейра се отказа да го гони.

Така Маркес си остана King Of The Ring (Кралят на Заксенринг) с 8 поредни победи във висшия клас. От 2010 г. испанецът няма загубено състезание на тази писта. Това е първи успех и подиум за Марк, след завръщането му на пистата този сезон. Втори стана Оливейра, а 3-и Куартараро. Сега французинът води с 22 т. пред Зарко. На 7-о място се класира Алеиш Еспаргаро,  следван от Зарко. Девети стана световният шампион Жоан Мир (Suzuki Ecstar),  след като стартира от 16-а позиция. След него финишира съотборникът на Маркес от Repsol Honda – Пол Еспаргаро.