MotoGP: Маркес на първа позиция на Мотеги след 1071 дни пауза

Пилотът на Honda Марк Маркес трябваше да чака 1071 дни и още 90 минути, за да спечели 91-ва полпозишън в Гран при. Това стана, след като небесата се отвориха над пистата Мотеги. Сушата за  Маркес бе прекъсната, след като бе най-бърз на квалификацията за Гран при на Япония.

След 90-минутно закъснение от графика, пилотът на Repsol Honda постави 1:55.214 в мократа сесия на MotoGP в Q2. Така той спечели първи пол от Япония през 2019 г.

Втори остана Йохан Зарко (Prima Pramac Racing), докато Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) се нареди на първия ред за първи път във висшия клас.

Имаше радост за осемкратния световен шампион Маркес, но никой от тазгодишните три претендента за титлата не се класира по-високо от шесто място. Нито Алейш Еспаргаро (Aprilia Racing), нито Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP), нито Франческо Баная (Ducati Lenovo) не застанаха на два реда.

Маркес се завръща!

Гръмотевична буря по време на Q2 на Moto2 предизвика 90-минутен период с червен флаг и отмяната на FP3 на MotoGP. Q1 за висшия клас започна със закъснение. Тази сесия също започна в проливен дъжд, но той беше спрял до началото на Q2. Въпреки че гумите Michelin за мокро бяха готови, имаше бързане за излизане от бокса, за да се възползват от условията. Зарко имаше познания за пистата от Q1, излезе най-бързо и постави 1:55.774 във втората си летяща обиколка.

Излезе Маркес, който все още се възстановява от четвърта операция на дясната си ръка. Той беше само за малко второ място. Зарко направи малка грешка в завой 11 и Маркес пое първото място с 1:55.698 в третата си летяща обиколка. След това Маркес намали още седем десети от секундата от личния си рекорд, за да хване временната първа позиция.

След посещение в бокса, Зарко намали разликата с 1:55.422. Той беше един от двамата, които можеха да развалят приказката на Маркес в последните моменти. Зарко отвори широко завой 11 в последната си обиколка. Биндер беше в бърза и даде 1:55.537, за да спечели трето място на решетката.

Чак на 6-о място е един от претендентите за титлата. Алейш Еспаргаро беше 7-и, но успя да подобри времето си до 1:55.771, за да претендира за място на втория ред, докато се опитва да навакса изоставането си от 17 точки спрямо лидера в шампионата Куартараро.

„El Diablo“ беше едва 9-и в Q2 с 1:56.326, което постави на първата си летяща обиколка. Все пак Куартараро беше по-добър от Пеко Баная, който не успя да извлече реално темпо на нито един от моторите на Ducati, които караше по време на сесията, която завърши последен. Пеко, който има четири победи и второ място от последните пет състезания, е изправен пред трудна битка за повторение на някой от тези резултати от 12-то място в стартовата решетка утре.

Джак Милър (Ducati Lenovo) направи голям удар към преднитне позиции по средата на сесията с 1:55.784. Това му беше достатъчно за 7-о място. Мигел Оливейра (Red Bull KTM Factory Racing) катастрофира, след като постави 1:55.895, което му донесе 8-о място.  Десети стана Лука Марини (Mooney VR46 Racing), а 11-ти беше Пол Еспаргаро (Repsol Honda).

Пробивът на Маркес бе рекорд за всички времена в MotoGP от девет различни пилоти на първа позиция в един сезон. Той се присъединява към Мартин, Куартараро, Алейш Еспаргаро, Зарко, Баная, Фабио Ди Джанантонио (Gresini Racing MotoGP), Енеа Бастианини (Gresini Racing MotoGP) и Милър, които са в клуб „Първа позиция“ до момента тази година.