MotoGP: Девет победители за 12 състезания. Ще има ли 10-и?

За 12 състезания през сезон 2020 в Moto GP има девет различни победителя. При това сезонът започна твърде късно, през юли. Но чакането си струваше. Два кръга преди края има девет пилоти, спечели състезания. Така сезон 2020 се изравни със сезон 2016, когато също 9 пилоти спечелиха състезания.

Миналата седмица, преди старта за Гран при на Европа „обвиних“ Жоан Мир (Suzuki Ecstar), че води в класирането, но не е спечелил нито едно състезание. И той веднага побърза да ме опровергае миналата неделя. Спечели Гран пир на Европа и е на крачка от световната титла. Та той бе човекът, който изравни рекорда с 9 победители.

Да припомним кои спечелиха състезание през заветната 2016 г. Това бяха Марк Маркес, който стана шампион, Валентино Роси, Хорхе Лоренсо, Маверик Винялес, Андреа Довициозо,  Дани Педроса, Кал Кръчлоу, Андреа Яноне и Джак Милър. Това бе обаче за цял сезон и за много повече различни писти.

Тази година нещата са по-различни. Шампионатът, белязан от коронавируса размести пластовете.

Така се получи един очарователен и напрегнат сезон, само на европейска територия. Той започна с дубъла на Херес на Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT). Брад Биндер ни изненада в Бърно, като спечели първата си победа. Тя бе първа и за КТМ в MotoGP.

После пък Андреа Довициозо (Ducati Team) продължи рекордът от 100% победи Ducati в Австрия. Седмица по-късно Мигел Оливейра (Red Bull KTM Tech3) стана първият португалец с победа във висшия клас. Той донесе първи успех на частния тим Tech3 в MotoGP  с епична атака в последния завой, след битка пв последната обиколка. Това бе и първата победа на КТМ у дома.

После MotoGP отиде на пистата в Мизано. Там имаше още двама победители.

Първият от тях беше Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT). Италианецът постигна мечтаната си победа в MotoGP на родна земя. Седмица след това Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) също се разписа и стана 6-ия различен победител в първите седем състезания. Данило Петручи (Ducati Team) направи завръщане на най-високото стъпало на подиума в Льо Ман, на първото мокро състезание във висшия клас след Валенсия през 2018 г.

Само седем дни след успеха на Петручи, на Моторланд Арагон, блесна осмият победител. Това бе Алекс Ринс (Suzuki Ecstar), който се бори с Алекс Маркес (Repsol Honda) за славата у дома. После Морбидели стана вторият пилот, който повтори успеха си за сезон в MotoGP с феноменална втора победа.

После дойде забележителното представяне на Мир в неделя на пистата Рикардо Тормо. Той спечели първото си състезание MotoGP и увеличи преднината си в шампионата до 37 т. Той вече е на една ръка разстояние от короната.

Девет победители в 12 състезание. Да се върнем на изброените по-горе деветима пилоти, спечелили през 2016 г. Тогава имаше четирима, които взеха първите си победи. Сега са с един повече. Едва ли някой е вярвал в това преди Херес. А сезонът още не е свършил, защото има още два старта и може да имаме първенец № 10 и № 11.

Кой ли още може да се докопа до успех? Във Валенсия на подиума стъпи Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing).

Джак Милър от екипа на Pramac Racing и Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu) са пилоти, които правят силни състезания напоследък. И могат да са евентуални победители. Но има и още. Например Алекс Маркес, който наниза два подиума един след друг. Ами ако брат му Марк реши да се върне в края на сезона? Не, това няма да стане. Другите трябва да са спокойни. Докторите казаха, че Марк Маркес се връща през 2021 г. От Repsol Honda го потвърдиха.

Йохан Зарко (Esponsorama Racing) е в сателитен тим, но има подиум. Франческо Баная (Pramac Racing) също. Да не забравяме ветерана Валентино Роси и Кал Кръчлоу. И двамата не са се разписвали отдавна на върха на подиума.

И така, през сезон 2020 имаме 9 различни победители с 4 различни марки машини. Това е доказателство, колко конкурентни са не само пилотите, но и техните мотоциклети. Всеки производител от Гран при се стреми към върха на състезанията на две колела. Мир може да е шампион още тази неделя. Ще има ли 10-и победител в 13 състезания. При толкова оспорван сезон, никой не може да гадае. Но е напълно възможно.