MotoGP: Баная на първа позиция с рекорд за обиколка

За първи път след Гран при на Арагон през 2018 г.  два заводски мотоциклета Ducati заеха първо и второ място на стартовата решетка. На първа позиция е Франческо Баная (Ducati Lenovo), който подобри рекорда за всички времена на пистата Моторланд Арагон. Той постигна 1:46,322 и победи съотборника си Джак Милър с 0,336 сек. Баная донесе 50-ата първа позиция за Ducati във висшия клас. Трети стана лидерът в шампионата Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) и ще стартира от първа редица.

Действащият световен шампион в Moto2 Енеа Бастианини (Avintia Esponsorama) в дебютната си сесия Q2 в MotoGP първи оглави класирането, но двама от колегите му от Ducati скоро се качиха на първо и второ място бяха на станаха. Това бяха Баная и Милър от Ducati Lenovo бяха доста време на върха, преди Марк Маркес (Repsol Honda) да се вклини между двамата. Той бе на 0,2 сек. от Баная. После новакът Хорхе Мартин от Pramac Racing Ducati излезе начело с 1: 46.878, преди Куартараро да оглави класирането.

Времето на французина беше 1: 46.727, далеч от рекорда за обиколка. Пилотите влязоха в питлейна, преди последната атака. Пеко Баная излезе на пистата и при втората си бърза обиколка направи рекорд – 1:46.322. Това бе с 0,405 сек. по-бърз тур от тази на Картараро. При първия си опит да победи Баная, направи грешка на завой 12. Междувременно Бастианини с Ducati стана 6-и и прати Мир на 7-о място.

След това Жоан Мир отново се върна на 6-о място, а Марк Маркес се изкачи до 3-о. Куатараро се върна за още една бърза обиколка и бе най-бърз в първите два сектора. После El Diablo загуби време във втората половина на обиколката, но все пак успя да подобри времето си и да стане 2-и. Точно зад Кауартараро беше Милър и той успя да го прескочи. Така двата заводски Ducati бяха 1-и и 2и, което избута Марк Малкес до 4-о място.

Маркес е на втора редица, като само 0.017 не му достигнаха, но за него това е добър резулгтат.  Мартин стана 5-и, а Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini) зае 6-о място. Мир (Suzuki Ecstar) стана 7-и, следван от Пол Еспаргаро (Repsol Honda). До тях на 3-а редица и Бастианини. Десетката оформи Йохан Зарко. До него на 4-а редица са такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu) и Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing).