MotoGP: Баная бие Мартин в последния ден с рекорд на Сепанг

Франческо Баная от екипа на Ducati Lenovo бе най-бърз не само в последния ден, но и за цялата тридневна сесия на пистата Сепанг. Той подри абсолютния рекорд за обиколка. Световният шампион постигна 1:56.682 по време на началния час на действие на трасето. Той победи Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing), като съперничеството между двамата от миналата година, беше подновено в началото на 2024 г.

След като беше най-бърз вчера, Енеа Бастианини (Ducati Lenovo) беше принуден да се задоволи с трето място. Но той отново доказа, че се е върнал към най-добрата си форма. Точно това подчерта и неговият шеф на отбора Давиде Тароци. Четвъртият и последен пилот, който бе с време 1:56 мин. беше Алекс Маркес (Gresini Racing) с 1:56.938. И четиримата пилоти в челото са с машини Ducati.

Ducati Lenovo Team, Prima Pramac Racing, Pertamina Enduro VR46 и Gresini Racing

Още повече причини за задоволство при Ducati бе, че техните три машини за 2024 г, заемат първите три места, а шестима от седемте им пилоти са сред първите осем.

Марк Маркес най-накрая сложи мека гума на машината на Gresini Racing. Така завърши трите си дни в Малайзия на съвсем малка разлика от първите места. Времето му 1:57.270 прати #93 6-и, на малко повече от половин секунда зад световния шампион Баная.

Фабио Ди Джанантонио от Pertamina Enduro VR46 беше осми за една обиколка, но темпото му беше просто феноменално. Девет състезатели направиха симулации на спринт днес и „Дига“ беше най-бързият от групата, пред Бастианини и Мартин. Шести от деветте състезатели, само на няколко десети беше Марк Маркес, чиято адаптация продължава.

Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing) каза, че новият мотор с променения аеропакет, има по-голям потенциал“. С обиколка за 1:56 в 3-ия ден, звездата на Prima Pramac отразява GP24. Това беше много положителен тест за претендента за Световния шампионат

Изключителен за Ducati беше Марко Безеки, който имаше своите трудности в Сепанг. Трета катастрофа за три дни го потисна и той не успя да подобри обиколката си от вчера. В резултат на това завърши 15-ти в комбинираното класиране.

Aprilia и Trackhouse Racing

Още един ден от две половини за Aprilia! От една страна, Алейш Еспаргаро го определи като „най-добрия тест“, който някога е правил с мотор от фабриката в Ноале, и можете да разберете защо. №41 спечели последното място на върха, след като отбеляза 1:57.091 и темпото му също не беше лошо. Той беше четвърти в симулациите на спринта и само на секунда от краля на спринта за 2023 г. Хорхе Мартин.

Междувременно от другата страна, след оплакване от липса на сцепление отзад вчера, днес не бяха направени много изявления. Маверик Винялес затвори трите дни на 12-о място, докато Мигел Оливейра (Trackhouse Racing) беше 18-ти.

Red Bull KTM Factory Racing и Red Bull GASGAS Tech3

Пореден ден, в който всички суперлативи, идващи от австрийския лагер бяха за забележителните усилия на Педро Акоста. Въпреки че Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) завърши пред него в комбинираното класиране, Акоста намали разликата до само 0,058 секунди от звездата на оранжевата армада.

Неговата симулация на спринт също заслужава да бъде спомената. Беше по-бърз в повече от 9 обиколки от световния шампион Пеко Баная и изоставане с по-малко от секунда от невероятно опитните Марк Маркес и Алейш Еспаргаро. А днес беше само седмият му ден на машина от MotoGP.

Австралиецът Джак Милър завърши трите дни с 1,1 секунди изоставане от първото място – 14-и. Работа за вършене има Аугусто Фернандес, който завърши 21-ви и над две секунди назад.

Repsol Honda  и LCR Honda

Жоан Мир от Repsol Honda завърши теста в топ 10, след като премина под времето за полпозишън обиколката от миналата година. Очевидно в положителна посока върви японският производител. Но въпреки подобрението на Мир от 1,1 секунди за една обиколка, той искаше да подчертае необходимостта от по-нататъшна работа на по-дълга дистанция. Така Накагами стреля с 1:57.765 и завърши 13-ти, пред Йохан Зарко и Лука Марини на 17-и и 19-и.

Monster Energy Yamaha

Фабио Куартараро продължи да бие барабана с една обиколка. Той затвори трите дни на 11-о място. Французинът се надява на по-нататъшна стъпка на следващия тест в Катар. Алекс Ринс беше 16-и, на 1,1 секунди от рекордната обиколка на Баная.