Moto3: Гарсия печели с 5 хилядни в последния завой

Новакът Серхио Гарсия (Estrella Galicia 0,0) спечели първата си победа в Moto3. Той взе победата в последния завой, като успя да изпревари Андреа Миньо на пистата Рикардо Тормо. Седем пилоти се бориха за победата в Гран при на Валенсия. Феноменално каране направи стартиралия с уайлдкард Хавиер Артигас, който стъпи на подиума  за Leopard Impala Junior Team.
Преди пилотите да се подредят на старта, имаше голяма драма. В загряващата обиколка местният фаворит Арон Канет (Sterilgarda Max Racing Team) имаше  проблем с неговия мотор KTM. Роденият във Валенсия пилот катастрофира, а заради разлятите течности – масло и бензин, стартът на състезанието се забави. Бе направена пет минутна рестартова процeдура.

След старта Хауме Масия (Mugen Race) взе холшота от първа редица, следван от Маркос Рамирес (Leopard Racing).

Състезанието на Масия приключи преждевременно. На завой 4 той направи хайсайд и отпадна с изкълчено рамо. Рамирес имаше преднина от 0,7 сек. след първата обиколка и над секунда от стартиралия от първа позиция Андреа Миньо (Mugen Race). На втората обиколка стана страхотно меле. Пилотът от Red Bull MotoGP Rookies Cup Карлос Татай (Reale Avintia Arizona 77) загуби контрол над своя KTM на 11-ти завой и падна.
Шампионът в Moto3 Junior  Джереми Алкоба (Kömmerling Gresini Moto3), Николо Антонели (SIC58 Squadra Corse), Макар Юрченко (BOE Skull Rider Mugen Race) и Денис Фоджиа (SKY Racing Team VR46) връхлетяха върху падналия KTM на Татай. Фоджия падна тежко. На пистата бяха показани червени флагове. Италианецът получи медицинска помощ на трасето и бе откаран в болницата за допълнителен преглед.

Дирекцията на състезанието потвърди готовността на всички състезатели са ОК. Състезанието беше рестартирано по бързата процедурата за дистанция от 15 обиколки.

При рестарта Миньо поведе, следван от Рамирес. В топ 6 бяха още Гарсия, Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse), Канет, на когото беше разрешено да стартира от 4-о място и Филип Салак Redox PrüstelGP). На 4-ата обиколка стана още една катастрофа на четирима мотоциклетисти. Шампионът Лоренцо Дала Порта направи хайсайд със своят мотор Honda на завой 4. Тони Арболино (VNE Snipers), Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing) и Алонсо Лопес (Estrella Galicia 0,0) нямаше къде да отидат и паднаха. Всички са ОК.
Междувременно пилотът с уайлдкард Артигас излезе напред и се включи в групата на водещите шестима. Нещо повече, той ги изпревари и поведе за първи път в кариерата си. След това пакетът започна да се разтяга, а Артигас направи най-бързата обиколка на състезанието. Миньо, Сузуки и Гарсия успяха да се придържат към неговото темпо. Салак бе на половин секунда назад. Двубоят за подиума приключи за Рамирес и Канет.

Четири обиколки преди края мечтаната победа за Артигас беше реална, тъй като Миньо и Гарсия се бориха за второто място.

Два тура преди края Артигас отвори широко завой 1. Гарсия и Сузуки веднага минаха пред него, но двамата отвориха завой 2 и Миньо поведе. В битката се включи и Салак. Така петима бяха кандидати за победата.
Миньо искаше първата си победа след Муджело през 2017 г. Поведе в последната обиколка пред Гарсия, Артигас, Сузуки и Салак. Те започнаха преследване. Гарсия се гмурна отвътре на Миньо в завой 2. Италианецът бе лидер пак на завой 3. На 4-ия отпред бе Гарсия, а Миньо – на 5-и. Сузуки изпревари Артигас на завой 11. Миньо беше отпред, но Гарсия се залепи за него на последния завой. Същото направи Артигас със Сузуки. Гарсия бе по-бързият и спечели само с 5 хилядни – 0,005 сек. Артигас задържа зад себе си Сузуки. Японецът стана 4-и, а Салак постигна най-добрия си резултат – 5-и.

Така за първи път шампионът в European Talent Cup – Аргиас стъпва на подиума в Гран При.

17-годишният Гарсия завършва сезона по перфектен начин – с победа и втори подиум в кариерата си. Миньо отива SKY Racing Team VR46, със самочувствие. Канет, който загуби титлата, завърши последното си състезание Moto3 6-и пред домашните си фенове. Рамирес стана 7-и, преди и той да отиде в Moto2 през 2020 г. Селестино Виети (SKY Racing Team VR46) стана Новак на годината, благодарение на 8-ото си място. След падането си преди червения флаг, Юрченко стана 9-и. За втори път бе в топ 10 този сезон. След него 10-и финишира Ай Огура (Honda Team Asia).