Moto3: Родриго с първа позиция, нов рекорд на Каталуня

За първи път след Гран при на Щирия миналата година, аржентинецът Габриел Родриго (Indonesian Racing Gresini Moto3) спечели първа позиция в клас Moto3. Той постигна 1:47.597, което е нов рекорд на пистата Каталуня. Аржентинецът победи съотборника си Жереми Алкоба с 0.317 сек. в Q2. Трети е пилотът на  Avintia Esponsorama Николо Антонели. Лидерът в шампионата Педро Акоста (Red Bull KTM Ajo) не можа да премине Q1.

Днес рещкордът бе подобрен два пъти. По време на третата свободна тренировка Стефано Непа (BOE Owlride) даде 1:47,761, а Родриго бе втори на 0.048 сек. На квалификацията нещата се промениха и Родриго зае първото място, а Алкоба донесе на тима на покойния Фаусто Грезини първо и втор място в квалификацията. Антонели постигна времето си с последната летяща обиколка, което му отреди старт от първа редица.

Бившият вече рекордьор Стефано Непа стана 4-и на 0,698 сек. Той не можа да достигkе времето си от сутринта, та камо ли да го подобри. До него на втора редица ще стартира Изан Гевара (Solunion GASGAS Aspar), а последното свободно място на втора редица допълни Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing). Той бе избутан от второ място на 6-о.

Съотборникът на Макфий – Дарин Биндер ще стартира от 7-а позиция на пистата, на която през 2020 г. спечели. . Южноафриканецът е начело на трета редица, а до него е Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse) и вторият в класирането Хауме Масия (Red Bull KTM Ajo). Топ 10 попълни финиширалият за първи път на подиума  Рикардо Роси (BOE Owlride).