Moto3: Артигас с първа победа на финала на сезона

Хавиер Артигас от Leopard Racing спечели първата си победа в Гран при. Той стартира 17-и на решетката в клас Moto3, за да триумфира на пистата Рикардо Тормо във Валенсия.  Новакът Шави Артигас пресече с 0,043 сек. преднина финала пред Серхио Гарсия (Valresa GASGAS Ma Aspar Team), а трети стана Хауме Масия Red Bull KTM Ajo), който пък стартира от 23-о място на решетката. С третото място на Масия, КТМ станаха шампиони при конструкторите в малкия клас.

В последната обиколка световният шампион Педро Акоста (Red Bull KTM Ajo) и вторият в шампионата Денис Фоджа (Leopard Racing) се сблъскаха на завой 2. Акоста падна, но е без контузии

Стартиралият от първа позиция Акоста се изстреля напред и взе холшота. Състезанието започна с драма за Лоренцо Фелон (SIC58 Squadra Corse), който направи хайсайд, а след това същото направи и Дарин Биндер (Petronas Sprinta Racing). Французинът и южноафриканецът катастрофираха при отделни инциденти. Рюсеи Яманака (CarXpert PrüstelGP) също катастрофира на завой 4, като се опитваше да избегне Биндер.

Образува се типичен влак в малкия клас от 16 пилоти. После Акоста дръпна, заедно с Изан Гевара (Valresa GASGAS Aspar), като поведе в състезанието. След това първите 12 дръпнаха. Дениз Ончу (Red Bull KTM Tech3) поведе за първи път, преди Масия да поеме щафетата. Ончу получи наказание в 15-ата обиколка. Той получи дълъг тур за превишаване на ограниченията на пистата.

Филип Салач (CarXpert PrüstelGP) стана следващият във водещата група, който получи наказание за дълга обиколка за превишаване на ограниченията на пистата. Турчинът и чехът паднаха до 11-о и 12-о място. Шест обиколки преди края Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse) се измъкна от водещата група, а Масия отново поведе.  Това се променяше през цялото време. Четири обиколки до края начело бяха Акоста и Фоджа, съответно първи и втори.

В последната обиколка от Moto3 за 2021 г. Фоджа поведе. Акоста го удари във вътрешната част на завой 1. Фоджа се опита да върне „услугата“ на завой 2. Италианецът натисна късно спирачките от вътрешната страна на Акоста. Контактът се получи и Акоста падна.

След като първите двама в класирането се сблъскаха в последната обиколка на сезона, това отвори вратата на Гарсия. Той излезе начело в състезанието, а специалистът от Валенсия задържа първото място до последния завой, където Артигас го изпревари от вътрешната страна, за да спечели първата си победа в Moto3. Гарсия стана втори, а Масия – трети.

Салач стана 4-и, като постигна най-добрия си резултат от второто място във Франция. Ончу зае 5-о място след дългата си обиколка, а Фоджа завърши в топ 6 след сблъсъка си с Акоста, но отиде на 13- о място, след като получи наказание от три секунди за инцидента. Така Стефано Непа (BOE Owlride) завърши P6, а с Гевара, Карлос Татай (Avintia Esponsorama Moto3), Николо Антонели (Avintia VR46 Academy) и Аюму Сасаки (Red Bull KTM Tech3) оформиха топ 10.