Moto2: Сам Лоус най-после с победа след четири години

Сам Лоуес (EG 0,0 Marc VDS) спечели спечели Гран при на Франция в клас Moto2. Той за първи път печели състезание от четири години насам. С този успех на Льо Ман, Лоус си върна шансовете да спечели титлата в средния клас.

Победата на Лоус бе поднесена на тепсия, заради жестоката катастрофа на сънародника му Джейк Диксън (Petronas Sprinta Racing). Двамата британци доминираха на френската писта, като дръпнаха пред останалите. Реми Гарднър (Onexox TKKR SAG) и Марко Безеки (SKY Racing Team VR46) също претендираха за подиума.

Преди състезанието да започне, метеорологичните условия причиняваха много главоболия на състезателите.

Беше обявено мокро състезание, като изборът на гуми представляваше дилема. Сухата линия се появи по цялата писта след обилни валежи по-рано следобед. Над трасето обаче бяха надвиснали сиви облаци. В крайна сметка всички решиха да използват сликове.

След старта Гарднър взе холшота, а Шави Виерге (Petronas Sprinta Racing) бе след него втори. Трети бе Хорхе Мартин (Red Bull KTM Ajo). Съперниците в шампионата Лука Марини (SKY Racing Team VR46) и Енеа Бастианини (Italtrans Racing Team) не успяха да се възползват от добрите стартови позиции и двамата останаха извън Топ 10.

Така Лоус имаше страхотна възможност да се върне в борбата за титлата Moto2. Той трябваше да запази ритъма си. Диксън, който се изстреля от 8-о място, направи компания на сънародника си отпред. Те започнаха да отварят значителна преднина пред останалите.

Отпред Лоус намаляваше разликата до лидера. Неговият съотборник Фернадес започна атака на подиума, като първо изпревари Гарднър, а след това преследва Безеки. Италианецът устоя на натиска да запази P3. Диксън отговори на натиска на Лоус с бърза обиколка – 1:37.752. Двамата пак отвориха преднина пред другите.

Бедата застигна Диксън. Той катастрофира на завой 14 5 обиколки преди края. Така отстъпи победата на Лоус. Това беше жесток момент за младия британец. Той се лиши от първата си победа. Лоус пък имаше преднина от 6 сек. и нямаше проблем да стане пръв.

Битката за подиума бе до последния завой. След като отблъскваше атаките през по-голямата част от състезанието, Безеки отвори вратата за Гарднър на последния завой. Австралиецът лакомо “глътна предложения комат” и стана втори. Подиумът на Лоус и Безеки ги връща в играта, защото вече са на 20 и на 22 т. от Лука Марини.

Бастианини остава втори, тъй като намали разликата до 15 т. Той беше върнат на 11-то място, след като бе наказан с три секунди за късна смяна на гумите преди състезанието.

Лука Марини завърши извън точките, на показа забележителна устойчивост, за да завърши днешното състезание след зверската катастрофа в петък следобед.

Четвърти стана Аугусто Фернандес (EG 0,0 Marc VDS) на 5.884 сек., следван от веттерана Том Люти (Liqui Moly Intact GP), ан огромната разлика от 21.668 сек. Шести стана Джо Робъртс (Tennor American Racing). Топ 10 оформиха Фабио ди Джанантонио (Termozeta Speed Up), Лоренцо Балдасари (Flexbox HP 40), Сомкиат Чантра (Idemitsu Honda Team Asia) и Марсел Шрьотер.