Moto2: Канет сбъдна мечтата си в Портимао – взе първа победа

След години на упорита работа, конкурентоспособност и 21 подиума в средния клас, Арон Канет (Fantic Racing) е победител в състезание в Moto2. Канет триумфира в Гран при на Португалия с две секунди разлика пред Джо Робъртс (OnlyFans American Racing), който завърши брилянтен уикенд в Портимао. Стартиралият опозиция Мануел Гонзалес (QJMOTOR Gresini Moto2) закръгли местата на подиума след ожесточена битка.

Фермин Алдегер (Beta Tools SpeedUp) направи старт, който беше твърде добър. Той обаче наказание от двойна дълга обиколка. Алонсо Лопес (Beta Tools SpeedUp) излезе отпред, атакувайки своя съотборник, преди Алдегер да изтърпи наказанието. Той го направи в четвъртата обиколка, падайки до 11-ти. След втория дълъг тур, той слезе до 13-и.

Канет зададе темпото още от самото начало, като открадна най-бързата обиколка в състезанието, докато бе на второ място. Той вече бе с поглед към първа победа в Moto2. Гонзалес се нареди на трети, след като изпревари Ай Огура (MT Helmets – MSI). Четвъртата позиция на Огура не бе за дълго. Робъртс и Албърт Аренас (QJMOTOR Gresini Moto2™) го изпревариха.

Лопес поддържаше предимство в челото до 11-та обиколка, когато състезанието беше широко отворено, тъй като испанецът загуби челната позиция в завой 13,  като отпадна. Това издигна Канет начело, а Робъртс бе на второ място на пистата, където спечели първата си победа през 2021 г.

Сега всички погледи бяха насочени към Канет начело и към Алдегер, който проби път напред и влезе  в топ 10 след две обиколки. Испанецът скоро направи най-бързата обиколка, циркулирайки по-бързо от Канет  10 тура преди края.

Тони Арболино (Elf Marc VDS Racing) водеше жестока битка с Жереми Алкоба (Yamaha VR46 Master Camp Team) за седма позиция. Те не можаха да се справят с темпото на Алдегер по време на мисията му за предна позиция. Той излезе на пето място. Започваше да се изгражда, за да бъде невероятен край на състезанието с битка, която назряваше в предната група.

Гонзалес намери път срещу Робъртс, опитвайки се да вдигне темпото и да хване Канет отпред. Сега, само с три обиколки преди края, Алдегер предприе смела атака на третия завой, за да задмине за кратко Огура, преди японският пилот да отговори. Междувременно Робъртс излезе на втора позиция, преди Гонзалес бързо да отговори, оказвайки натиск върху американеца.

Оставаха две обиколки, когато мечтата започна да изглежда като реалност за Канет, пресичайки линията с преднина от почти две секунди. Зад Канет се водеше битка за последното място на подиума. Канет видя първи карирания флаг и  най-накрая стана победител в състезание отMoto2. Той започна да празнува с вдигане на крака на излизане от последния завой. Робъртс продължава да празнува успехи в Портимао, завършвайки втори. Гонзалес бе трети, побеждавайки Алдегуер, който се натъкна на линията, за да завърши на забележителна четвърта позиция.

Огура падна до пето място във финалната обиколка след почти хайсайд на изхода от завой 4. Серхио Гарсия (MT Helmets – MSI) се бори за шесто място с още едно впечатляващо каране. Челестино Виети (Red Bull KTM Ajo) показа впечатляващо темпо в края на състезанието и стана 7-и, пред Аренас, който падна до осми. Маркос Рамирес (OnlyFans American Racing Team) и Сомкиат Чантра (IDEMITSU Honda Team Asia) допълниха първите 10  позиции.