Много силно състезание от шампионата BMU на пистата в Серес Много силно състезание от шампионата BMU на пистата в Серес

За разлика от вчерашния студен и дъждовен ден, днес на Цветница. Времето на пистата в гръцкия град Серес беше повече от приятно за състезателите и публиката. Слънце и температури около 22 градуса. Над 2000 зрители гледаха на живо оспорваните състезания от 4-ия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP.  105 пилоти от България, Румъния, Сърбия, Турция, Македония, Гърция, Израел и Канада караха в различните класове.

SP 125/ SSP 300. ( 10 обиколки). Жулиета Ленкова- Апостолова (Aprilia, МСК Плевен) остана втора в крайното класиране.

И в днешния кръг финишира на 7.3 сек. зад победителя Антонис Аврамопулис (Aprilia, Гърция). Трети при 125-кубиковите стана Митко Митков (Aprilia, Мотомания.БГ). Христос Папаниколау ( Гърция) спечели победата  в SSP300, на втората позиция финишира Йоанис Перистерас ( Гърция). Трети  завърши Арес Бенгич  (Турция). В този клас нямаше българско участие.

F600 (11 обиколки). Гръцкият пилот Стефанос Дескас поведе колоната от старта и с карането си през цялото време заслужено стигна до победата в този клас. На 7.2 секунди зад него финишира Янислав Димитров (Honda, Мотомания.БГ). Трети на 2 сек. след Димитров е победителя от вчера Марио Ашминов (Kawasaki, Троян мото клуб). Kай-бърза обиколка записа председателя на Съюза на международните превозвачи в България Ангел Траков- 1:23.186 минути. Траков  завърши на 4-та позиция.

F1000 (12 обиколки). И тук до крайния успех стигна пилот на домакините. Димитрис Вамсас кара много силно по цялата дистанция. Държеше конкурентите на 4-5 сек. разлика. Християн Христов (Kawasaki, Кранк Пауър) се опита в средата на състезанието да натисне Вамсас, но гърка не му позволи да го изпревари и пресече финала с 7.1 секунди пред Христов. Трети е Алекс Исмаил (Турция).

F110 (10 обиколки) . Ганан Аккус ( Honda, Турция) е победител, пред Николаос Даремас (Гърция). Трето място взе нашия Николай Петров (Yamaha, SB мото рейсинг).

SSP600 (14 обиколки) . Много оспорвана битка и зрелищно състезание за първото място между Милен Георгиев (Yamaha, КИДА Моторспорт) и Димитрис Каракостас  с Honda.

Гръцкият пилот поведе от старта. Плътно зад него беше Георгиев. В 5-та обиколка Милен го изпревари от външната страна на първия десен завой и поведе. Българинът водеше до последната обиколка. Тогава Каракостас технично го атакува и изпревари три завоя преди края.

За радост на част от публиката Димитрис пресече финала с преднина от 0.2 секунди пред Георгиев и дълго време караше с вдигнати ръце поздравявайки зрителите. Трети на 9.7 секунди зад победителя финишира Пламен Петров (Yamaha, Зедмото).

SBK1000. (16 обиколки) Днес отново  публиката стана свидетел на изключително каране от  елитните пилоти в кралския клас.

Блестящо представяне на Ангел Караньотов (Овърдрайв рейсинг, Ducati) и закономерно първо място. То не дойде никак леко. Ангел потегли от първата позиция, следван плътно от Мартин Чой (ЕКО BMW Рейсингм, Yamaha). На сантиметри зад тях в първите четири обиколки караха канадеца Боди Едие с Yamaha и Роберт Мурешан (Румъния) с Yamaha.

Малко след началото на 5-та обиколка на дългата права Чой не успя да влезе в завоя. Продължи напред по асфалта извън пистата. Трябваха му около 20-ина секунди , за да се върне в състезанието. Разликата вече беше значителна и Мартин отиде на 4-то място.  Зрителите си отдъхнаха от напрежението и карането гума до гума. Но канадецът Боди Едие даде сериозна газ и се „залепи” зад Караньотов. На няколко пъти Едие опита да го изпревари, но Караньотов не му даде шанс.

Дълго след финала Ангел получаваше поздравления за майсторското  си каране. Трети на 8.6 секунди зад победителя финишира Мурешан, а четвърти Мартин Чой.

Следващите 5 и 6 кръг от BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP ще бъдат на 24-26 май в „Мотопарк”,Румъния.