Изключителни състезания от европейския шампионат на пистата в Долна Митрополя

Пистата в Долна Митрополия край Плевен беше арена на изключителни битки. Състезанията бяха от 7-я кръг на BMU европейски шампионат на писта и 3-и кръг на Европейския шампионат по Супермото – Grand Prix Bulgaria 2019. Стартираха 111 пилоти от 9 държави. Надпреварата беше 10-а поредна в памет на големия приятел на българския мотоспорт Димитър Калчев. Въпреки горещото време (в събота 36 и в неделя 37 градуса) над 5000 човека бяха по трибуните.
Писта
SP125cc. Жулиета Ленкова-Апостолова (МСК Плевен, Aprilia) постигна поредната си победа от началото на шампионата. Тя кара много силно и надделя над Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia) и Боян Петров (МСК Плевен, Aprilia).
Formula 600cc. -Първото място спечели Васил Кичуков ( Зедмото) със Suzuki . Втори се класира Янислав Димитров (Мотомания.БГ) с Honda и Павел Драганов (Троян мото клуб) с Yamaha.
Formula 1000cc. Повече от успешно представяне за Велислав Марков (Кранк Пауър, Kawasaki), който си тръгна с купата на победителя. На втората позиция се качи Валентин Георгиев (Зедмото, Honda). Трети стана Ненко Стаменов (МК Боляри, Kawasaki).
В клас СКУТЕРИ-  Иво Михайлов (Зедмото, Piaggio) победи конкуренцията. След него финишираха Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia) и Стефан Вълков (МСК Плевен, Aprilia).
SuperSport 600– И в Плевен Милен Георгиев (Кида Моторспорт) с Yamaha показа своята класа и продължава с убедителното си представяне от началото на сезона. Георгиев завърши първи с аванс от близо 12 секунди пред Александър Тодоров (СМК Ридо Самоков) със Suzuki. Трети стана  Фуркан Ерилмаз (Турция) с Yamaha.
Безспорно с най-голям интерес публиката очакваше битката за първата позиция в клас – Superbike1000. Тя отново бе между Мартин Чой (ЕКО BMW рейсинг) с BMW и Ангел Караньотов (Overdrive Racing) с Ducati. На свободните тренировки и квалификациите, двамата даваха изключително близки резултати. Разликите бяха в хилядни от секундата.

На самото състезание Караньотов стартира първи, но беше изпреварен от Чой.

Двамата два пъти си разменяха лидерството. На 9-ата обиколка Ангел технично изпревари Мартин и до края не даде шанс на основния си конкурент да го победи. Караньотов финишира с аванс от 0.6 сек. пред Чой и записа 7-ма поредна победа от началото на шампионата. Трети е Димитър Митов (МК Боляри) с BMW .

СуперМото
SM Junior
При 65-кубиковите машини Енис Байрамов (Несебър мото, КТМ) записа нови 50 т. благодарение на двойната си победа в Плевен. С две втори места и 44 т. завърши Никола Досев (НСА Моторспорт, КТМ). На третата позиция на подиума стъпи Сечен Тиназ (Турция, КТМ) с 40 т.
В 85 кубика имаше повече от сериозна конкуренция. Това беше състезанието в два манша с най-много чужденци от България, Русия, Чехия, Естония, Турция и Румъния. Двоен успех записа европейският шампион за 2018 г. Ян Улман (Чехия, ТМ) . На втората позиция с 44 т.  финишира Иван Мошин (Русия,ТМ). Трети стана нашият пилот Радостин Михайлов (Несебър мото, КТМ), който натрупа нови 38 т. (4-о и 3-о място в двата манша).
Клас S3 – Победа за Виктор Нейчев (Еър макс рейсинг, КТМ) в двата манша и 50 спечелени точки. Втори с 44 т. бе Димитър Петров (Диана рейсинг, КТМ). Трети е естонецът Кристиан Шиляк с Husqvarna.
В OPEN руския пилот Александър Лятишев с Honda беше най-бърз и в двата манша. Красен Кънчев (МСК БГ Пауър, КТМ) се качи втори на подиума с актив от 42 т. ( 2 и 3 място в двата манша). На третата позиция е Янко Николов (МСК БГ Пауър, Honda) с 38 т. (3 и 4 място).
След горещините в Плевен, пилотите ще имат достатъчно време за почивка и подобрения на моторите си. Следващият кръг от календара е отново в Долна Митрополия на 31 август – 1 септември.