Чудесно представяне на българите на Европейския шампионат по мотокрос в Троян Чудесно представяне на българите на Европейския шампионат по мотокрос в Троян

Благодарение на отличното каране на нашите състезатели от всички класове, България спечели отборната купа за 5-ия кръг на BMU Европейския шампионат по мотокрос. Нашите взеха общо 197 т. от максималните 200. На второ и трето място останаха Северна Македония и Румъния.

В Гран При България участваха 84 пилоти от 5 държави. На отлично подготвеното трасе в Троян  над 5000 човека гледаха на живо всички състезателни маншове.

В клас МХ 65 беше интересно и оспорвано и в двата манша. Трима се движеха един зад друг и до последно не беше сигурно кой от тях ще спечели и кои ще са на подиума.

В първия манш  колоната до финалната обиколка водеше Дани Цанков ( 45 точки,  М6 Yamaha рейсинг, Yamaha). Той обаче падна и беше изпреварен от идващите зад него Мирослав Димитров (47 т., Марица рейсинг, КТМ) и Венцислав Тошев ( 42 т., МСК Севлиево, КТМ). Въпреки това Цанков успя да продължи състезанието и завърши манша на третата позиция. Във втория,  отново зрителите видяха майсторското каране на малките таланти и победата за Дани Цанков. Той удържа натиска на Мирослав Димитров и Венци Тошев.

Безапелационно бе представянето в МХ 85 на Християн Георгиев (50 т.,Пловдив мотор спорт, КТМ). В двата манша той повеждаше колоната и караше до финала много сигурно, за да спечели двойна победа от кръга. Втори и трети се класираха Золтан Ордог (44 т, Румъния, Yamaha) и Виктор Бориславов (40 т,Моторспорт Варна, КТМ).

Двата класа МХ2 и МХ1 караха заедно, но с отделни класирания за шампионата.

Майкъл Иванов в МХ2  (Тексим мотор спорт, КТМ) зарадва троянската част от публиката с двойния си категоричен успех в двата манша. След него финишираха Хакан Халми (44 т., МСК Севлиево, КТМ) и Жулиан Георгиев (38 т., Кippen МХ Рейсинг, Kawasaki) . В МХ1 нови 50 точки в актива си записа Стефан Нейчев (Еър макс рейсинг, Yamaha).  Калоян Илиев (44 т, МСК Севлиево, КТМ) е втори, а Гоце Томовски ( Сев. Македония, Honda) стана трети.

Григор Царев (Джей Ар Си Моторспорт,КТМ) спечели и двата манша в МХ. Така закономерно добави 50 точки за генералното класиране за сезона. На второто място завърши Николай Колев (44 т., СК Велико Търново, Honda). Трети с 40 точки от Троян си тръгна Боян Янков (МК Орлите Добрич, Kawasaki).

При МХ 40 също двоен успех записа Мартин Тодоров ( 50 т, М6 Yamaha Рейсинг, Yamaha). Атанас Петров (44 т., АИТ Рейсинг, КТМ) завърши втори. Веселин Малинов (40 т., Мотоспорт Варна, Suzuki) се качи на третото място на подиума. .

Любителите на мотокроса ще могат да видят елитните ни пилоти още следващата неделя, когато ще бъде 6-ия кръг от Републиканския ни шампионат на трасето в с. Порой, Поморие.