Формула 1: Верстапен взе у дома четвърта поредна победа

Макс Верстапен от екипа на Red Bull спечели блестяща победа в домашната си Гран при на Нидерландия на пистата Зандвоорт. Той спечели за втори пореден път на тази писта и за 4-и пореден в шампионата за 2022 г., което укрепи лидерските му позиции.

Грешна стратегия коства второто място на Люих Хамилтън. За сметка на това съотборникът му в Mercedes Джордж Ръсел не само го замести на подиума, но преди това го изпревари и като спрял на пистата. Шарл Льоклер с Ferrari, остана трети, като и той издуха Хамилтън.

Макс Верстапен стартира от първа позиция и спечели надпреварата благодарение на перфектната стратегия на Red Bull. На два пъти автомобилът за сигурност принуди стратезите да променят първоначалните си планове. Първо бе показан в виртуален заради Юки Тсунода с AlphaTauri, който спря в зоната за сигурност във вътрешната част на пистата. Вторият автомобил за сигурност бе реален, защото Валтери Ботас с Alfa Romeo получи повреда в задвижващата система. Точно в тези жълти периоди момент Red Bull реагираха отлично и това им донесе 10-а победа за Верстапен от началото на сезона.

След втората кола за сигурност Хамилтън излезе начело, но беше с карани средномеки гуми. Mercedes избра да него вика в бокса при аварията на Ботас. Ръсел обаче си поиска меки гуми и влезе да ги смени. Хамилтън се влачеше при рестарта по пистата и псуваше по радиото екипа на Mercedes.

Така Ръсел стана втори, а нещастния Хамилтън – 4-и.п Шарл Льоклер да се качи 3-и на подиума, след поредното провалено състезание за Ferrari.

От Скудерията скапаха състезанието и на Карлос Сайнц. При първото му спиране в бокса мераците на испанеца за добро класиране се изпариха. Механикът, отговарящ за задна лява гума, не бе готов и Сайнц се забави над половин минута само на пита. После при третото си спиране Сайнц засече в питлейна Фернандо Алонсо с Alpine и получи наказание от пет секунди. Това го прати на осмото място.

Серхио Перес с Red Bull стигна до 5-о място. Заради санкцията на Сайнц Алонсо стана 6-и, а Ландо Норис с McLaren – 8. Девети след Сайнц стана Естебан Окон с Alpine, а 10-и бе Ланс Строл с Aston Martin.