Формула 1: Верстапен печели с по-малко от секунда в Канада

Макс Верстапен с Red Bull спечели Гран при на Канада с минимална разлика от 0,993 сек. пред Карлос Сайнц с Ferrari. Това е шестата победа на световния шампион от началото на сезона. Трети стана завърши Люис Хамилтън с Mercedes. Това е втори подиум за британеца през този сезон след първия кръг в Бахрейн.

На старта Верстапен тръгна много по-добре от Фернандо Алонсо с Alpine и дръпна напред с приличен аванс. Силите се изравниха, когато започнаха първите спирания в бокса. Различната стратегия на Red Bull и Ferrari помогна на Сайнц да догони Верстапен и двамата да се борят до последните метри на надпреварата.

Състезанието в Монреал бе с три жълти периода. Първият с виртуална кола за сигурност, защото Серхио Перес с Red Bull получи повреда. Вторият бе след като Мик Шумахер с Haas F1 получи проблем с двигателя. Третият бе заради катастрофата на Юки Цунода с AlphaTauri, който се удари на завой 2.

От тези жълти периоди и по-специално катастрофата на Цунода помогна на Сайнц. Той влезе в бокса докато колата за сигурност беше пред колоната. Така испанецът стопи изоставането си и погна Верстапен при рестарта. Двамата бяха с твърдите сликове и последвалия питстоп на Верстапен,  не промени нещата. Нидерландеца остана начело за да спечели състезанието. Сега преднината му прес съотборника ме Перес е 46 т.

Трети стана Люис Хамилтън, а успехът на Mercedes допълни съотборникът му Джордж Ръсел, който тръгна 8-и, но финишира 4-и. Още по впечатляващ бе Шарл Льоклер с другата кола на Ferrari. Той тръгна последен, защото бе наказан, заради смяна на компоненти по задвижваща система. Стъпка по стъпка по време на състезанието, Льоклер стана 5-и.

Зад него, на 6-о и 7-о място бяха двамата пилоти на Alpine – Естебан Окон и Фернандо Алонсо. Сайнц изпревари сънародника си, стартирал втори още в петата обиколка. После двукратният световен шампион влезе твърде късно в бокса за първия си стоп и това обърка стратегията му.

Отлично се представиха двамата от Alfa Romeo. Валтери Ботас стана 8-и, а съотборникът му Гуаню Жу – 9-и. Десетката допълни Ланс Строл с Aston Martin.