ФИМ връчи наградите в MotoGP за 2021 г. на специална церемония

Снощи след Гран при на Валенсия бе ден, който ще остане в историята по няколко причини. Церемонията по връчването на наградите на ФИМ в MotoGP спусна завесата на сезона. Церемонията също така беше домакин на представянето на нова легенда на MotoGP. Деветкратният световен шампион Валентино Роси (Petronas Yamaha SRT) беше въведен в Залата на славата. Това бе изненада, като италианецът премина от легенда в легенда.

Шампионите и победителите през 2021 г. също заеха централно място, включително новокоронираният световен шампион в MotoGP Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP), Реми Гарднър (Red Bull KTM Ajo), който току що бе сложил короната на Moto2 и пренаписалият историята на Moto3, новобранецът световен шампион Педро Акоста.

Домакини на наградите за 2021 г. бяха Гавин Емет и Андреа Шлагер, с присъствието на президента на ФИМ Хорхе Виегас и главния изпълнителен директор на Dorna Sports Кармело Еспелета. Те раздадоха наградите на всички победители този сезон.

Куартараро беше основното събитие на MotoGP. Той получи трофея си, след като влезе в историята като първият френски световен шампион във висшия клас. Отново взе наградата BMW M за най-добър квалификант в клас MotoGP. Франческо Баная (Ducat Lenovo) беше на сцената като подгласник, а шампионът за 2020 г. Джоан Мир (Suzuki Ecstar) отново беше в челната тройка.

Победителите в Tissot Pole of Poles този сезон бяха Баная, Раул Фернандес и Романо Фенати (Sterilgarda Max Racing ), съответно в MotoGP, Moto2 и Moto3. Те също взеха своите награди.

Първите трима в Световната купа на ФИМ Enel MotoE също бяха отличени: носителят на купата Жорди Торес (Pons Racing 40), подгласникът Доминик Агертер (Dynavolt IntactGP) и третият Матео Ферари (Indonesian E-Racing Gresini MotoE). Агертер получи наградата си дистанционно.

Титлата за най-добрия пилот от независим отбор отиде при Йохан Зарко (Pramac Racing) след още един сезон на постоянна скорост и отлични постижения от французина. Тазгодишната награда в MotoGP за Новак на годината беше връчена на неговия съотборник Хорхе Мартин след зашеметяващ дебют за испанеца, включително и първа победа във висшия клас, множество точки и още един подиум, с който завърши годината.

В Moto2, Раул Фернандес от Red Bull KTM Ajo, след като счупи някои от рекордите на Марк Маркес в класа, беше коронясан за Новак на годината. В Moto3 по дефиниция също беше награден Новакът на годината. В случая това е шампионът Педро Акоста.

Ducati спечели титлите при отборите и конструкторите във висшия клас. Производителят от Болоня взе най-голям брой подиуми досега . По-рано през деня, в последния старт взеха за първи път 1-2-3. Тимът на Ducati Lenovo също бяха отборни шампиони. Kalex излезе начело в Moto2, а KTM в Moto3.

Носителят на Red Bull MotoGP Rookies Cup Дейвид Алонсо и шампионът на MiniGP на ФИМ от световните серии Изан Родригес също бяха аплодирани на сцената.

И така завесата падна. Шампионатът  се сбогува с пилота, който привлече милиони почитатели и стана душата на спорта.