Рали Дакар 2023: Льоб с рекордна шеста поредна етапна победа, Кевин Бенавидес с надежда за триумф

Световната рали легенда Себастиен Льоб стана първият пилот в историята на рали Дакар, който отбеляза шест последователни етапни победи. пилотът на Bahrain Raid Xtreme триумфира и в днешния съботен предпоследен тест в Саудитска Арабия. При мотоциклетите първи стана Кевин Бенавидес с КТМ и застраши първото място на Тоби Прайс. Аржентинецът бе обявен за победител в етап 13 и се нареди на второ място в общото класиране.

След като загуби надежда за победа след многобройни спукани гуми и преобръщане в първите дни на рали-рейда, Льоб насочи вниманието си към индивидуални победи в етапите. Той даде всичко от себе си и своя Prodrive Hunter във втората седмица на ралито.

Откакто му беше подарена победата в 8-ия етап, поради наказание за Карлос Сайнц с Audi, Льоб стана недосегаем в категорията на автомобилите. Днешният ме триумф на 154-километровия специален етап между Шайба и Ал-Хофуф, бе продължението на победната серия, която вече е 7 етапа за ралито.

Въпреки че етап 13 беше един от най-кратките, победната разлика на Льоб пред лидера в генералното класиране Насър Ал-Атия с Toyota е с 5:28 мин. Французинът бе много по-бърз през втората половина на деня в дюните.

С този резултат, Льоб изпревари бившата звезда на Peugeot Ари Ватанен като рекордьор за най-много поредни победи в етапи. Финландецът е с 5, а Льоб вече с шест победи. Освен това той стана първият пилот след Сайнц през 2011 г., който спечели цели седем етапа в едно издание на Дакар, след като спечели и етап 4 миналата седмица.

Непрекъснатата серия на Льоб през втората половина на състезанието стана възможна благодарение на Ал-Атия. Катарецът караше консервативно и не поемаше големи рискове. Той стратегически се , фокусира върху топ 3 във всеки етап, за да запази общото си лидерство.

И днес пилотът от Катар отново финишира близо до челото, като бе 2-и. Той успешно удържа единственото оцеляло Audi на Матиас Екстром, който финишира с още една минута изоставане трети.

Отзад Ерик Госцал беше изненадващо четвърти, въпреки че кара в клас T4 Energylandia. Той победи фабричния пилот на Toyota Хенк Латеган и Язед Ал-Раджи от Overdrive.

Полякът Якуб Пшигнски завърши най-добре от отбора на X-raid Mini на седмо място, пред новобранеца Лукас Мораес с Overdrive Toyota и Герлен Шишери.

В генералното класиране, Ал-Атия е с неоспорима преднина от 1.21:42 ч. за утрешния последен ден на ралито. Така той се е устремил към пета победа и втора поредна в кариерата си в Дакар. Льоб е твърдо кандидат за второ място и вече е на повече от 13 минути пред Лукаш Мораес. Бразилецът е ще завърши като новобранец на годината след постоянно представяне на борда на Toyota Hilux.

Фабричното дуо на Toyota Жинел де Вилиерс и Хенк Латеган са разделени с около осем минути съответно на четвърта и пета позиция, а Мартин Прокоп е следващият с участието си на Benzina.

При мотоциклетите днес триумфира Кевин Бенавидес с КТМ. Той бе обявен за победител в етап 13 и се нареди на второ място в общото класиране. Малко след обявяването на победителя, класирането на етапа претърпя няколко промени. След това Кевин Бенавидес завърши деня на върха на класирането. Освен че се изкачи до първото място за деня, състезателят на Red Bull KTM Factory Racing си осигури и второ място в генералното класиране.

Времето на Бенавидес бе променено и възстановено, тъй като то спря, за да помогне на съотборника си Матиас Валкнер. Австриецът беше  принуден да се оттегли от състезанието след катастрофа. Възстановяването му стана само минути след като Майкъл Дохърти с частна Husqvarna пресече финала на първо място.

Валкнер бе 4-и на първата контрола – 34 км, а катастрофира на 55-ия километър. Австриецът беше в съзнание, но страдаше от силни болки в гърба, когато медицинският екип стигна до него. Кевин Бенавидес остана до него, докато чакаше екипът за спешна помощ да пристигне. После това време бе приспаднато.

Така Бенавидес измина 154-те километра от днешния етап за 2.21:47 часа. Затова разликата му с Дохърти бе 27 секунди. Лучано Бенавидес от екипа на Husqvarna Factory Racing бе трети на 57 секунди. Четвърти, на 2:05 мин. бе Адриен Ван Беверен от екипа на Monster Energy Honda и остана извън подиума. След него на 2:28 мин. бе Тоби Прайс, който остана лидер в класирането. Пети бе французинът частник Ромен Дюмонтие на 2:36.

Има и промяна в генералното класиране. Кевин Бенавидес се изкачи до второ място, само на 12 секунди зад съотборника си Тоби Прайс (Red Bull KTM Factory Racing). Трети в класирането е Скайлър Хоус на 1:31. На четвърто и пето място да съотборниците от  Monster Energy Honda Ван Беверен и Пабло Кинтанила, разделени само от 9 секунди. Французинът е на 15:51 от лидера Прайс, а чилиецът на 15:59.

Мартин Мачик постигна своя пети триумф в тазгодишния Дакар. Тай победи Янус ван Кастерен с почти 3:30 мин. и Ярослав Валтр с повече от 10 минути. Лошият късмет на Мартин ван Бринк катапултира Мацик на второ място в общото класиране, макар и на 1 час и 16 минути след Ван Кастерен.