Нов рекорд по катастрофи в MotoGP Нов рекорд по катастрофи в MotoGP

Изминалият 13-и кръг от календара на MotoGP постави нов рекорд в шампионата с всичките 140 катастрофи, които претърпяха пилотите в трите класа на Мизано за Гран при на Сан Марино.

Коренна промяна в метеорологичните условия между квалификацията и състезателния ден предопредели инцидентите, като повече от половината – общо 80 от тях, станаха в последния ден по време на загряващата тренировка (26) и самото състезание (54).

В по-малките класове Moto2 и Moto3 финишираха по-малко от половината стартирали пилоти и дори кралският клас да бе по-малко катастрофален, там завършиха само 15 състезатели – последен, от които – героят Йоан Зарко, който добута мотора си до карирания флаг.

Само две състезания този сезон поднесоха повече инциденти – тези в Франция и Холандия, но те така и не преминаха котата от 140 катастрофи за целия уикенд.

Предишният рекорд пък бе в размер на 130 падания от Гран При на Португалия през 2010 г.