MotoGP: Винялес най-бърз в първия ден на тестовете MotoGP: Винялес най-бърз в първия ден на тестовете

Новият сезон 2018 започна с двудневните тестове на пистата „Рикардо Тормо“ във Валенсия. След емоционалния финал на шампионата, четвъртата титла на Марк Маркес и мотоциклетната гала за церемонията по връчването на наградите на призьорите, пилотите отново излязоха на трасето но вече с поглед, устремен към следващия сезон.

Първият ден премина под диктовката на машините на Yamaha, а световният шампион Марк Маркес остана 3-и. Във Валенсия бе слънчево, но студено. Най-бърз в първия ден бе Маверик Винялес (Movistar Yamaha MotoGP) – 1:30,189, като изпревари с 2 десети №1 при частните тимове Йохан Зарко (Monster Yamaha Tech 3). Movistar Yamaha имаше четири комбинации от шасита и двигатели за изпитване.

Зарко междувременно направи най-бързата си обиколка с M1 от 2017 г. Винялес стана първи с новото аеродинамично оформление на М1, а малко след това съотборникът му Валентино Роси направи същото. Винялес направи 80 обиколки, Зарко 53 и Роси 63.  Доктора стана 4-и за деня, като бе изпреварен от световния шампион Марк Маркес (Repsol Honda). Точно преди обед Роси катастрофира на 10-ия завой. Роси стана сам и дори погледна пораженията по мотора. Той не бе контузен и излезе отново на пистата.

Междувременно Маркес беше последният пилот, който излезе на пистата, но направи 70 обиколки, като на практика започна кампанията си за защита на короната. Най-доброто му постижение бе с 1 десета по-слабо от това на Зарко. Марк започна деня с мотоциклета за 2017 г., преди да изпробва модифицирана версия, а след това и мотоциклета за 2018 г. с ново шаси, нов двигател и нови изпускателна система. Съотборникът му Дани Педроса направи 52 обиколки и завърши деня на 11-а позиция, след като победи във Валенсия в неделя. Той също пробва мотора за 2018 г. Кал Кръчлоу  с първата машина на LCR Honda,  завърши 10-и след 55 обиколки.

Джак Милър (Octo Pramac Racing) беше най-успешният дебютант. Той за първи път се качи на Ducati, стана 5-и в класирането и бе по-бърз от най-бързата си обиколка в състезанието в неделя и то във всяка обиколка. Той беше най-бързият пилот на Ducati, а Andrea Dovizioso и Хорхе Лоренцо със заводските машини от Борго Панигале станаха съответно 7-и и 8-и, като ги раздели около една десета. Данило Петручи (Octo Pramac Racing) стана 14-и, като направи 46 обиколки, точно зад Тито Рабат (Reale Avintia Racing) – 13-и. Бившият шампион в средния клас се представи добре в първия си ден с Ducati.

Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini) бе шести и най-бърз за фабриката от Ноле, като направи 51 обиколки. Съотборникът му Скот Рединг стана 15. Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing) стана 9-и след 56 обиколки. Брадли Смит, който имаше същия брой обиколки стана 12-и за австрийската марка, която започва втория си сезон.

Новият пилот на LCR Honda Такаки Накагами бе най-бързият новак – 17-и със 76 обиколки. Новият шампион на Moto2 Франко Морбидели  (EG 0,0 Marc VDS) стана 18-и. Ксавие Симеон (Reale Avintia Racing) направи 43 обиколки и стана 20-и. Той също катастрофира през деня.