Moto3: Победа на Бастианини в Каталуня Moto3: Победа на Бастианини в Каталуня

Енеа Бастианини (Leopard Racing) с Honda спечели първата си победа след Мотеги през 2016 г.  в драматичното състезание в най-малкия клас Moto3 за Гран При на Каталуня. Той победи Марко Безеки (Redox PrustelGP), който стана втори, само на 0.003 сек. пред Габриел Родриго (RBA BOE Skull Rider). Това бе първи подиум за пилота и първия подиум за аржентинец в Гран При след Себастиан Порто през 2005 г.

В най-малкия клас в Барселона имаше драма и то за някои от фаворитите. Хорхе Мартин (Del Conca Gresini Moto3) катастрофира като лидер на 9-ата обиколка, на завой 9. Този инцидент бе последван от тройна катастрофа на Арон Канет (Estrella Galicia 0,0), който се удари на завой 5 на 16-ия тур с Алберт Аренас (Angel Nieto Team) и Николо Булега (SKY Racing Team VR46). След това на 18-ата обиколка на завой 1 се сблъскаха Хайме Масиа (Besta Capital Dubai) с Андреа Миньо (Angel Nieto Team) и бяха закарани в новия медицински център, за който писахме вчера за преглед.

На старта Мартин направи перфектно дръпване, като единственият, който го следваше беше Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse). Разликата стана 2 секунди, но Мартин падна и отвори пътя на Бастианини, който доближи Сузуки, като се оформи лидерска група от 11 пилоти. Отпред Джон Макфий (CIP Green Power), Бастианини, Безеки и Родриго излязоха напред в последните три обиколки. Макфий започна като лидер последната обиколка, но Бастианини го изпревари, а след това същото сториха Родриго и Безеки. Италианецът без проблеми финишира първи с 0,167 сек. преднина, а Безеки изпревари с 3 хилядни Родриго и стана втори. Макфий се задоволи с 4-ото място, което е най-добрият му резултат през този сезон.

Сузуки стана 5-и, следван от шампиона в Junior Moto3 Алонсо Лопес (Estrella Galicia 0,0) – 6-и, на  5.961 сек. от топ 5. Каито Тоба (Honda Team Asia) бе 7-и, следван от Фабио ди Джанантонио (Del Conca Gresini Moto3). Денис Фоджиа (SKY Racing Team VR46) постигна най.-добрия си резултат за сезона, а десетката оформи Раул Фернандес (Angel Nieto Team).