Формула 1: Триумф на Розберг, пак дубъл за  Mercedes Формула 1: Триумф на Розберг, пак дубъл за  Mercedes

Монца, Стефан Илиев, снимка Красимир Ръджов

Нико Розберг с Mercedes спечели Гран При на Италия на пистата Монца. Втори стана съотборникът му Люис Хамилтън , а трети бе пилотът на Ferrari Себастиан Фетел, който зарадва хилядите тифози по трибуните на легендарната писта. С тази победа Розберг се доближи само на две точки от Хамилтън в битката за титлата.

Това бе първа победа на Монца на Розберг, който направи перфектно състезание и водеше от старта до финала. Това бе и 21-а победа на Розберг и 7-а за този сезон и втора, седмица по-късно след успеха му в Белгия. Нико приветства италианските си фенове на родния им език и дори запя. Вторият, неговият съотборик Хамилтън пък бе освиркан здраво от тифозите, когато се качи на подиума. Затова пък класиралият се 3-и Фетел бе приветстван като победител от зрителите, които по традиция окупираха пистата пред подиума след финала.

Преди състезанието пилотите и всички на стартовата решетка отдадоха почит на жертвите от опостушителното земетресение в Аматриче и в Централна Италия. На старта Люис Хамилтън, който бе на първа позиция не можа да потегли добре и бе изпреварен не само от съотборника си Нико Розберг, но и от двете коли на Ferrari – на Себастиан Фетел и на Кими Райконен, а след това и от Валтери Ботас с Wiliams, до първия шикан пред Хамилтън мина и Даниел Рикиардо с Red Bull. След това Люис направи всичко възможно да изпревари пилотът на Биковете и успя, за да заеме 5-а позиция.

Двамата пилоти на Mercedes започнаха състезанието с меките гуми, докато повечето пилоти предпочетоха суперсофт.  Едва на 10-ата обиколка световният шампион успя да се справи с Ботас и да стане 4-и. На 15-ата Кими влезе в бокса и Хамилтън мина пред него. Същото направи и Фетел на следващия тур, заедно с Рикиардо, и Фелипе Маса с Wiliams. Механиците обаче забавиха малко повече Фетел. Начело на колоната бе отново дуетът на Mercedes – Розберг и Хамилтън с разлика от 14,8 сек.

Като лидер, Розберг влезе първи в бокса за смяна на гуми в 25-ата обиколка и механиците на предно дясно колело леко се объркаха. Все пак излезе като лидер отново, а след него веднага влезе Хамилтън. Шампионът излезе след Фетел и Райконен – 4-и.  Двамата от Скудерията обаче сложиха отново гуми суперсофт, което означаваше, че ще спират още веднъж в бокса. Затова и Хамилтън не предприе рискове да ги догони, въпреки че два пъти направи най-бърза обиколка и се доближи на 2 сек. до Кими.

На 33-ата обиколка Фетел отново влезе в бокса, за да смени гуми. Пред него мина съотборника му Райконен, а на следващата и той го последва в пита. Хамилтън отново бе втори след Розберг. От Ferrari сами си провалиха състезанието и дори а-ха да изтърват мястото на подиума. Трети след двата бокса на Скудерията стана Рикиардо който бе пред Фетел на 3,5 сек. Той обаче сщо влезе в бокса и отстъпи място на Себастиан Фетел и на Райконен. Дори Ботас мина пред него.

На 40-тата обиколка Розберг и Хамъилтън бяха напред, а след тях Фетел и Райконен, 5-и вървеше Ботас, а след него – Рикиардо. След това пилотът на Red Bull мина пред Ботас. До края на състезанието не настъпиха промени в класирането – Розберг бе първи, на 15 сек. пред Хамилтън, а Фетел остана на 20,9 сек. Четвърти бе Райконен, следван от Рикиардо и Ботас. Топ 10 допълниха Макс Верстапен с Red Bull, Серхио Перес с Force India, Фелипе Маса Williams и Нико Хюлкенберг, също от Force India. Най-бързата обиколка в състезанието направи Фернандо Алонсо с McLaren Honda – 1:25,340, ср. скорост 244,373 км/ч.